• untitled-1

  • 2

We publish a regular newsletter.

Governors

 

 Governing Body 2017-18

Governor

 

Role

Category

Term of office
expiry date

Fr. Tom Pyke
 
Chair of Governors, Chair of FPPC, Link for RE, CSC
Ex officio
n/a
Revd Ed Dix
 
Vice Chair of GB, link governor for School Improvement Priorities, CSC
Foundation Governor (Deanery Synod)
25/09/2019
Rebecca Abrahams
 IMG_1117
Headteacher, Member FPPC, CSC, Admissions
Headteacher
n/a
Jackie Pitchforth
 
Member FPPC, Safeguarding
Parent Governor
15/07/2019
Nina Kerr
 
SEND, CSC
Staff Governor
Valentine Phillips
 FPP
LA Governor
Val Lashmar
 
 Looked after Children, CSC
Foundation Governor  (Christ Church)
30/06/2018
Hylton Bellinger
 

Health and Safety, FPPC
Parent Governor
01/02/2020
Sherman Singh
 CSC
Foundation Governor  (LDBS)
31/05/2019
Charles Achaw
 
FPP
Foundation Governor (Christ Church)
01/02/2020
Margaret Senbanjo
(awaiting confirmation)
Foundation Governor  (LDBS)
 Rachel Clapham
Link for Early Years, CSC
 Foundation Governor
(Deanery Synod)
CSC = Member of the Curriculum and Standards Committee
FPPC = Member of Finance, Premises and Personnel Committee
LDBS = London Diocese Board for Schools
For further details of the governor’s dates of appointment and their Business and Pecuniary Interests (2014-2015; 2015-2016), please click here.

 

Governance Statement for the Governing Body of St Luke’s Church of England Primary School

To read the Governance statement for September 2016 – July 2017, please click here.

To read the Governance statement for January 2015 – March 2016, please click here.

 

 

How you can contact the governing body

We always welcome suggestions, feedback and ideas from parents – please contact the Chair of Governors, Fr. Tom Pyke, via the school office.

Internet safety

Sainsburys School Games

Purple Mash

Healthy Schools London Silver Award

Healthy Schools London Bronze Award

Healthy Schools

Powered by WordPress. Designed by WooThemes