Meet the Staff

Leadership Team:

Rebecca Abrahams –
Headteacher

Nimesha Nagahawatte -
Deputy Head - Computing and Behaviour

Cristina King - 
Deputy Head - Maths and Behaviour

Adriana Sutherland -
Assistant Head - Years 4, 5 & 6 Phase Leader and Reading Lead

Jessica Tough -
Assistant Head - Early Years & Year 1 Leader and Early Reading Lead

Amelia Sheppard - 
Years 2 & 3 Phase Leader and RE Lead

Mike Gleeson -
School Business Manager

Classes:
Nursery - Mango Class

Sue Hudson –
Nursery Manager

Harvey George -
Class Teacher

Lisa Tuffin –
Support Staff

Gina McCullum –
Support Staff

Reception N - Apple Class

Amanda Naidoo –
Class Teacher

Danielle Frost –
Support Staff

Tina Stevens -
Support Staff

Violet Akelo –
Support Staff

Reception P - Peach Class

Sabena Butt –
Class Teacher

Eliza Lefold -
Support Staff

Michelle Green -
Support Staff

Year 1S - Maple Class

Amelia Sheppard -
Phase Leader

Zinnat Ahmed –
Support Staff

Billy-Jo Canaway –
HLTA

Year 1E - Beech Class

Jess Erler –
Class Teacher

James Lawry -
Class Teacher

Isabelle Frail -
Support Staff

Billy-Jo Canaway –
HLTA

Year 2C - Ash Class

Liz Chandler -
Class Teacher

Cristina Barbado -
Support Staff

Billy-Jo Canaway -
HLTA

Year 2B - Birch Class

Alisanne Bell –
Class Teacher

Kabita Kamaly -
Support Staff

Billy-Jo Canaway -
HLTA

Year 3B - Oak Class

Anna Bingham –
Class Teacher

Alasma Ulhusna -
Support Staff

Year 3D - Lemon Class

John Cavendish -
Class Teacher

Laura Short -
Support Staff

Rita Ashrifi –
Support Staff

Sarah Daley - Support Staff

Tam-Ly Watts -
Support Staff

Year 4L - Spruce Class

Naomi Lukwesa –
Class Teacher

Lou Rae -
Support Staff

Year 4G - Aspen Class

Daryl Greenslade -
Class Teacher

Natalie Trew -
Support Staff

Rita Ashrifi –
Support Staff

Year 5D - Palm Class

Jessica Dewan -
Class Teacher

Jo Royer -
Support Staff

Khairun Bibi -
Support Staff

Year 5S - Cherry Class

Susan Sorrell –
Class Teacher

Tam Ly-Watts -
Support Staff

Jaimie Ferguson -
Support Staff

Class 6S - Cypress Class

Adriana Sutherland –
Class Teacher

Nina Kerr -
HLTA

Stephen Hammond -
Support Staff

Class 6G - Willow Class

Richard Griffiths –
Class Teacher

Jill Balzanelli -
Support Staff

Stephen Hammond –
Support Staff

Additional Teaching Staff

Anna Adamcyk –
Swimming Instructor & Class Teacher

Yolenn Col - 

French Teacher

Key Staff

Pat Probert –
Senior Admin Officer

Christine Collins – Community Cohesion Officer

Bob Nolan –
Premises Manager

Lee Norwood –
Premises Assistant

Absana Begum –
Admin Assistant

Fiona Treasure –
Learning Mentor

Harriet Pickering –
SENCO

Jacob –
Librarian

Before School and Lunchtime Staff

Cathy Clarke –
Breakfast Club

Faisa Noor –
Midday Supervisor

Rosie Asif –
Midday Supervisor

Danielle Cavanagh –
Midday Supervisor

Kabita Kamalay –

Breakfast Club & Support Staff

Louise Emms –
Midday Supervisor

Kelly Ann Elsley –
Midday Supervisor

Chelsea Smith –
Midday Supervisor

Danielle Frost –
Breakfast Club & Support Staff

Ashley Canaway –
Midday Supervisor

Farhana Islam Begum – Midday Supervisor

Rushna Clements –
Midday Supervisor

Aleha Begum –
Breakfast Club & Midday Supervisor

Natalie Hood –
Midday Supervisor

Lisa Smith –
Midday Supervisor

logo.png

© Copyright 2019 by St Lukes CE Primary School. Proudly created by Clever ICT LTD

Contact Us

Tel: 020 7987 1753

Fax: 020 7536 9722

Email: admin@st-lukes.towerhamlets.sch.uk

Address

Saunders Ness Road

Isle of Dogs

London  E14 3EB