Governing Board 2021.22

Rev.

Tom Pyke

fr-tom-150x150.jpg

Chair of Governors

Foundation Governor

Ex Offico

Original start date: 01.11.2006

End of term of office:

n/a

Rev.

Ed Dix

Rev-Ed-Dix-Governor-e1487623778348-150x1

Foundation Governor

Tower Hamlets Deanery Synod

Original start date: 11.09.2015

End of term of office:

10.09.23

Rebecca Abrahams

IMG_1117.jpg

Headteacher Governor

Original start date: 13.04.15

End of term of office:

n/a

Jennifer

McMillan

JM.png

Vice Chair of Governors

Parent Governor

Ex Offico

Original start date: 07.01.2019

End of term of office:

06.01.2023

Nina

Kerr

nina-photo.jpg

Staff Governors

Original start date: 07.04.2017

End of term of office:

06.04.25

Vacancy

blank photo.png

Local Authority Governor

Original start date: 

End of term of office:

Tamsin Vaughan- Williams

TV-W.png

Foundation Governor - Parochial Church Council of Christ Church

Original start date: 03.12.2018

End of term of office:

02.12.2022

Michael
Blaby

Governor Photo - Michael Blaby_edited.jpg

Parent Governor

Original start date: 01.09.2021

End of term of office:

31.08.2025

Sherman

Singh

Sherman Singh.jpg

Foundation Governor - London Diocesan Board for Schools

Original start date: 01.06.2015

End of term of office:

31.05.2023

Greg

Solomon

Greg%2BJoann-smaller-still_edited.jpg

Foundation Governor - Parochial Church Council of Christ Church

Original start date: 18.11.2020

End of term of office:

17.11.2024

Dr. Margaret Senbanjo

MS_edited.jpg

Foundation Governor - London Diocesan Board for Schools

Original start date: 14.05.2018

End of term of office:

13.03.2022

Rachel Clapham

rachel%20clapham_edited.jpg

Foundation Governor - Tower Hamlets Deanery Synod

Original start date: 04.12.2017

End of term of office:

03.12.2021

Mike
Gleeson

MGleeson.JPG

Associate Governor 

Original start date: 17.01.2017

 

End of term of office: n/a

How you can contact the governing body


We always welcome suggestions, feedback and ideas from parents – please contact the Chair of Governors, Fr. Tom Pyke, via the school office.

Click here to read membership details.

logo.png