Meet the Staff

Leadership Team:

Rebecca Abrahams –
Executive Headteacher

Cristina King - 
Head of School - Maths and Behaviour Lead

Adriana Sutherland -
Assistant Head - Reading Lead

Jessica Tough -
Assistant Head - Early Years & Year 1 Leader and Early Reading Lead

Amelia Sheppard - 
Years 2 & 3 Phase Leader and RE Lead

Mike Gleeson -
School Business Manager

Harriet Pickering –
SENCO

Nimesha Nagahawatte -
Associate SLT - Head of School, Harbinger & Computing Lead

Classes:
Nursery - Mango Class

Harvey George -
Class Teacher

Lisa Tuffin –
Support Staff

Ashley Canaway –
Support Staff

Gina McCullum –
Support Staff

Reception T - Apple Class 

Jess Tough –
Phase Leader

Khairun Bibi -
Support Staff

Samantha Witter -
Support Staff

Folasade Lalaye -
Support Staff

Reception C - Peach Class

Georgia Carney –
Class Teacher

Eliza Lefold -
Support Staff

Alisanne Bell –
Class Teacher

Year 1C - Beech Class  

Liz Chandler -
Class Teacher

Nick Stein - 

Support Teacher

Isabelle Frail -
Support Staff

Michelle Green -
Support Staff

Year 1B - Maple Class

Sabena Butt –
Class Teacher

Danielle Frost –
Support Staff

Isabelle Frail -
Support Staff

Samantha Witter -
Support Staff

Year 2S - Ash Class

Amelia Sheppard -
Phase Leader

Tina Stevens -
Support Staff

Amy Rothon -
Class Teacher

Isabelle Frail -
Support Staff

Year 2N - Birch Class

Amanda Naidoo –
Class Teacher

Zinnat Ahmed –
Support Staff

Isabelle Frail -
Support Staff

Year 3B - Oak Class

Anna Bingham –
Class Teacher

Nina Kerr -
HLTA

Tam-Ly Watts -
Support Staff

Hannah Brady -
Support Staff

Year 3D - Lemon Class

John Cavendish -
Class Teacher

Nina Kerr -
HLTA

Laura Short -
Support Staff

Year 4G - Aspen Class

Richard Griffiths –
Class Teacher

Stephen Hammond -
Support Staff

Year 4L - Spruce Class

Leke Akinyemi -
Class Teacher

Alasma Ulhusna -
Support Staff

Rita Ashrifi –
Support Staff

Sarah Daley - Support Staff

Tam-Ly Watts -
Support Staff

Year 5D - Palm Class

Jessica Dewan -
Class Teacher

Jo Royer -
Support Staff

Kabita Kamaly -
Support Staff

Year 5B - Cherry Class

Alice Budden –
Class Teacher

Jo Royer -
Support Staff

Class 6W - Cypress Class

Ellie Williams –
Class Teacher

Jill Balzanelli -
Support Staff

Lou Rae –
Support Staff

Kabita Kamaly -
Support Staff

Class 6L - Willow Class

Naomi Lukwesa –
Class Teacher

Jill Balzanelli -
Support Staff

Lou Rae –
Support Staff

Hannah Brady -
Support Staff

Additional Teaching & Support Staff

Anna Adamcyk –
Swimming Instructor & Class Teacher

Jaimie Ferguson–
Swimming Instructor

Yolenn Col - 

French Teacher

Billy-Jo Canaway -
HLTA

Natalie Trew -
Support Staff

Key Staff

Pat Probert –
Senior Admin Officer

Christine Collins – Community Cohesion Officer

Absana Begum –
Admin Officer

Fiona Treasure –
Learning Mentor

Bob Nolan –
Premises Manager

Harriet Pickering –
SENCO

Lee Norwood –
Premises Assistant

Rachel Harvey –
Designated Safeguarding Lead

Before School and Lunchtime Staff

Cathy Clarke –
Breakfast Club

Faisa Noor –
Midday Supervisor

Danielle Cavanagh –
Midday Supervisor

Rushna Clements –
Midday Supervisor

Amy Brown - 
Midday Supervisor

Frankie Cartwright - 
Midday Supervisor

Kabita Kamalay –

Breakfast Club & Support Staff

Louise Emms –
Midday Supervisor

Kelly Ann Elsley –
Midday Supervisor

Chelsea Smith –
Midday Supervisor

Razia Khanom - 
Midday Supervisor

Danielle Frost –
Breakfast Club & Support Staff

Ashley Canaway –
Midday Supervisor

Farhana Begum –

Midday Supervisor

Lauren Morley - 
Midday Supervisor

Rabia Ahmed Siddique - 
Midday Supervisor

Aleha Begum –
Breakfast Club & Midday Supervisor

Natalie Hood –
Midday Supervisor

Lisa Mitchell –
Midday Supervisor

Ami Spillman - 
Midday Supervisor

Paige Ryan - 
Midday Supervisor

Louise Old - 
Midday Supervisor

logo.png

© Copyright 2019 by St Luke's CE Primary School. Proudly created by Clever ICT LTD

Contact Us

Tel: 020 7987 1753

Fax: 020 7536 9722

Email: admin@st-lukes.towerhamlets.sch.uk

Address

Saunders Ness Road

Isle of Dogs

London  E14 3EB